Naos XS Edition Flora terracotta
The STERNGLAS women's collection welcomes a new, feminine model variant: the Naos XS Edition Flora in the color "terracotta".
The polished 33 mm case is 6 millimeters high. It is gently rounded and lies comfortably around the wrist. That way, the dimensions and design provide a classic and feminine profile. 5 ATM water resistance protects the case from moisture and fogging when wearing the timepiece everyday. Like all STERNGLAS timepieces, this edition has a domed, double anti-reflective sapphire glass that provides the best readability with extreme scratch resistance. The leather straps are color-matched tone-in-tone to the dials and are manufactured in a traditional German workshop.
The model is delicately decorated with a floral edition engraving on the back of the case, which gives the design its flowery name. The Edition Flora can also be combined with a Milanaise strap with a 16 mm lug, leaving further options open for matching the look of the timepiece to your mood and outfit.
| Dial | terracotta |
| Hands | gold |
| Diameter | 33 mm |
| Material | 316L stainless steel, polished, PVD gold |
| Case height | 6 mm |
| Lug width | 16 mm |
| Lug-to-lug | 36 mm |
| Water resistance | up to 5 Bar |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | analog quartz movement |
| Caliber | Ronda 784 |
| Strap type | Klassik 16 terracotta |
| Material (strap) | Calf leather |
| Length (strap) | 65 + 105 mm |
Original: $385.09
-65%$385.09
$134.78










Description
The STERNGLAS women's collection welcomes a new, feminine model variant: the Naos XS Edition Flora in the color "terracotta".
The polished 33 mm case is 6 millimeters high. It is gently rounded and lies comfortably around the wrist. That way, the dimensions and design provide a classic and feminine profile. 5 ATM water resistance protects the case from moisture and fogging when wearing the timepiece everyday. Like all STERNGLAS timepieces, this edition has a domed, double anti-reflective sapphire glass that provides the best readability with extreme scratch resistance. The leather straps are color-matched tone-in-tone to the dials and are manufactured in a traditional German workshop.
The model is delicately decorated with a floral edition engraving on the back of the case, which gives the design its flowery name. The Edition Flora can also be combined with a Milanaise strap with a 16 mm lug, leaving further options open for matching the look of the timepiece to your mood and outfit.
| Dial | terracotta |
| Hands | gold |
| Diameter | 33 mm |
| Material | 316L stainless steel, polished, PVD gold |
| Case height | 6 mm |
| Lug width | 16 mm |
| Lug-to-lug | 36 mm |
| Water resistance | up to 5 Bar |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | analog quartz movement |
| Caliber | Ronda 784 |
| Strap type | Klassik 16 terracotta |
| Material (strap) | Calf leather |
| Length (strap) | 65 + 105 mm |





















