Naos XS Edition Flora lavender
The rose gold-coloured 33 mm case made of 316L stainless steel includes a dial in noble satin lavender with rose gold hands. It is gently rounded and sits lightly on the wrist. In this way, the dimensions and design provide a classic and feminine profile. 5 ATM water resistance protects the case from moisture and fogging in everyday wear. Like all STERNGLAS timepieces, this edition is equipped with a domed, double anti-reflective sapphire crystal that ensures the best readability with extreme scratch resistance. The leather strap is colour-matched to the dial and is manufactured in a traditional German workshop.
The model is adorned with a fine, floral edition engraving on the back of the case, which gives the design its flowery name. The Edition Flora can also be combined with a Milanaise bracelet with a 16 mm lug, leaving more options open for matching the look of the timepiece to your mood and outfit.
| Dial | lavender |
| Hands | rose gold |
| Diameter | 33 mm |
| Material | 316L stainless steel, polished, PVD rose-gold |
| Case height | 6 mm |
| Lug width | 16 mm |
| Lug-to-lug | 36 mm |
| Water resistance | up to 5 Bar |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | analog quartz movement |
| Caliber | Ronda 784 |
| Strap type | Klassik 16 lavender |
| Material (strap) | Calf leather |
| Length (strap) | 65 + 105 mm |







Description
The rose gold-coloured 33 mm case made of 316L stainless steel includes a dial in noble satin lavender with rose gold hands. It is gently rounded and sits lightly on the wrist. In this way, the dimensions and design provide a classic and feminine profile. 5 ATM water resistance protects the case from moisture and fogging in everyday wear. Like all STERNGLAS timepieces, this edition is equipped with a domed, double anti-reflective sapphire crystal that ensures the best readability with extreme scratch resistance. The leather strap is colour-matched to the dial and is manufactured in a traditional German workshop.
The model is adorned with a fine, floral edition engraving on the back of the case, which gives the design its flowery name. The Edition Flora can also be combined with a Milanaise bracelet with a 16 mm lug, leaving more options open for matching the look of the timepiece to your mood and outfit.
| Dial | lavender |
| Hands | rose gold |
| Diameter | 33 mm |
| Material | 316L stainless steel, polished, PVD rose-gold |
| Case height | 6 mm |
| Lug width | 16 mm |
| Lug-to-lug | 36 mm |
| Water resistance | up to 5 Bar |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | analog quartz movement |
| Caliber | Ronda 784 |
| Strap type | Klassik 16 lavender |
| Material (strap) | Calf leather |
| Length (strap) | 65 + 105 mm |





















