Kanton 2.0 silver / brown
Also available with black leather strap.
Go to Kanton 2.0 silver / black.
The Kanton combines the STERNGLAS-typical Bauhaus aesthetic with Swiss precision.
We present our most sophisticated model to date: the STERNGLAS Kanton. Made in Switzerland following Swiss Made standards, the automatic watch impresses with a classic yet modern appearance. Excellent readability thanks to the strong contrasts clearly show the source of inspiration: the design language of Bauhaus. The finely domed and satin-finished dial emphasises the elegant-classic character of the watch.
Inside of the watch, the Swiss Sellita SW200 movement ensures precision with an accuracy of mere +/- 7 seconds a day. The movement with a gold engraved rotor can be examined through the sapphire glass case back.
The Swiss Made Kanton 2.0 arrives in a high-quality oak veneer watch box.
The longer you look at this little treasure, the more details you will discover. At first glance, it appears to be merely a simple, classic Bauhaus-style watch that is timeless and a sight to behold on any occasion. Upon closer inspection, however, the Kanton 2.0 unfolds a veritable treasure trove of design and craftsmanship details that will make the heart of any watch lover beat faster.
This model is made in Switzerland.
| Diameter | 39 mm |
| Case material |
316L stainless steel, silver (polished) |
| Case height | 10,0 mm excl. glass |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 45,0 mm |
| Water resistance | up to 5 bar |
| Dial color | satined-silver |
| Hands type | Needle hands |
| Hands color | black |
| Watch glass | domed sapphire glass, double anti-reflective |
| Case back | sapphire glass |
| Strap Variants | Modena 20 brown |
Movement
| Type | Mechanical 3-hand automatic movement, date |
| Manufacturer | Sellita |
| Caliber | SW200 |
| Complications | Date (6h) |
| Hacking function | yes |
| Accuracy | -7/+7 sec/ day (elaboré) |
| Power reserve | 38 hours |
| Frequency | 28.800 A/h |
| Jewels | 26 Jewels |
Original: $1,169.33
-65%$1,169.33
$409.27











Description
Also available with black leather strap.
Go to Kanton 2.0 silver / black.
The Kanton combines the STERNGLAS-typical Bauhaus aesthetic with Swiss precision.
We present our most sophisticated model to date: the STERNGLAS Kanton. Made in Switzerland following Swiss Made standards, the automatic watch impresses with a classic yet modern appearance. Excellent readability thanks to the strong contrasts clearly show the source of inspiration: the design language of Bauhaus. The finely domed and satin-finished dial emphasises the elegant-classic character of the watch.
Inside of the watch, the Swiss Sellita SW200 movement ensures precision with an accuracy of mere +/- 7 seconds a day. The movement with a gold engraved rotor can be examined through the sapphire glass case back.
The Swiss Made Kanton 2.0 arrives in a high-quality oak veneer watch box.
The longer you look at this little treasure, the more details you will discover. At first glance, it appears to be merely a simple, classic Bauhaus-style watch that is timeless and a sight to behold on any occasion. Upon closer inspection, however, the Kanton 2.0 unfolds a veritable treasure trove of design and craftsmanship details that will make the heart of any watch lover beat faster.
This model is made in Switzerland.
| Diameter | 39 mm |
| Case material |
316L stainless steel, silver (polished) |
| Case height | 10,0 mm excl. glass |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 45,0 mm |
| Water resistance | up to 5 bar |
| Dial color | satined-silver |
| Hands type | Needle hands |
| Hands color | black |
| Watch glass | domed sapphire glass, double anti-reflective |
| Case back | sapphire glass |
| Strap Variants | Modena 20 brown |
Movement
| Type | Mechanical 3-hand automatic movement, date |
| Manufacturer | Sellita |
| Caliber | SW200 |
| Complications | Date (6h) |
| Hacking function | yes |
| Accuracy | -7/+7 sec/ day (elaboré) |
| Power reserve | 38 hours |
| Frequency | 28.800 A/h |
| Jewels | 26 Jewels |





















