Naos Edition Bronze
Limited launch offer!
Valid until Sunday, February 26th
The Naos Edition Bronze satisfies the multiple requests of the community and gives the timeless design of our classic a new color. The 38mm diameter case is made of 316L stainless steel, making it particularly durable. The PVD coating in bronze provides additional protection for the surface. The color is inspired by the appearance of ship propellers, which are often made of bronze.
The double-domed and anti-reflective sapphire glass protects the satinized, reed green dial from scratches in everyday use. Inside, the Caliber 714 by Ronda drives the highlight hands in signal orange and also offers an orange-framed date display.
The 4-screwed case bottom is adorned with an edition engraving of the port of Hamburg. As the "gateway to the world", it remains a symbol of consistency in the cityscape of STERNGLAS-home even after over 800 years.
This special edition of the Naos is limited to 999 pieces only. All are equipped with a unique limited edition number.
✓ Vintage design in bronze look with reed green dial
✓ Engraved limitation number & edition engraving "Port of Hamburg" on the back
✓ Unique edition of 999 timepieces
| Dial |
reed green (satin-finished, curved) |
| Hands | bronze, signal orange |
| Diameter | 38 mm |
| Material | 316L stainless steel, PVD bronze |
| Case height | 6 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 41 mm |
| Water resistance | up to 5 ATM |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | analog quartz movement |
| Caliber | Ronda 714 |
| Strap type | Vintage 20 mocha |
| Material (strap) | cattle leather |
| Length (strap) | 82 + 119 mm |
Original: $338.27
-65%$338.27
$118.39










Description
Limited launch offer!
Valid until Sunday, February 26th
The Naos Edition Bronze satisfies the multiple requests of the community and gives the timeless design of our classic a new color. The 38mm diameter case is made of 316L stainless steel, making it particularly durable. The PVD coating in bronze provides additional protection for the surface. The color is inspired by the appearance of ship propellers, which are often made of bronze.
The double-domed and anti-reflective sapphire glass protects the satinized, reed green dial from scratches in everyday use. Inside, the Caliber 714 by Ronda drives the highlight hands in signal orange and also offers an orange-framed date display.
The 4-screwed case bottom is adorned with an edition engraving of the port of Hamburg. As the "gateway to the world", it remains a symbol of consistency in the cityscape of STERNGLAS-home even after over 800 years.
This special edition of the Naos is limited to 999 pieces only. All are equipped with a unique limited edition number.
✓ Vintage design in bronze look with reed green dial
✓ Engraved limitation number & edition engraving "Port of Hamburg" on the back
✓ Unique edition of 999 timepieces
| Dial |
reed green (satin-finished, curved) |
| Hands | bronze, signal orange |
| Diameter | 38 mm |
| Material | 316L stainless steel, PVD bronze |
| Case height | 6 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 41 mm |
| Water resistance | up to 5 ATM |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | analog quartz movement |
| Caliber | Ronda 714 |
| Strap type | Vintage 20 mocha |
| Material (strap) | cattle leather |
| Length (strap) | 82 + 119 mm |





















