Naos green
A classic dress watch - newly interpreted. The Naos embodies our brand like no other model. Simple, classy, sophisticated. The slim case of only 6 mm diameter thickness, allows it to slide under any shirt cuff.
Now also available in the trend color green with a noble sunburst!
— SCRATCHPROOF: sapphire crystal, the best watch glass in the world
— DURABLE: solid Ronda quartz movement
— QUICK-CHANGE SYSTEM: Strap change in seconds, without tools
— SAFE: 5 ATM water proof
| Dial | green (sunburst) |
| Hands | silver |
| Diameter | 38 mm |
| Material | 316L stainless steel, polished |
| Case height | 6 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 41 mm |
| Water resistance | up to 5 ATM |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | analog quartz movement |
| Caliber | Ronda 714 |
| Strap type | Milanaise 20 silver |
| Material (strap) | 316L stainless steel |
| Length (strap) | 80 + 110 mm |
Original: $349.98
-65%$349.98
$122.49













Description
A classic dress watch - newly interpreted. The Naos embodies our brand like no other model. Simple, classy, sophisticated. The slim case of only 6 mm diameter thickness, allows it to slide under any shirt cuff.
Now also available in the trend color green with a noble sunburst!
— SCRATCHPROOF: sapphire crystal, the best watch glass in the world
— DURABLE: solid Ronda quartz movement
— QUICK-CHANGE SYSTEM: Strap change in seconds, without tools
— SAFE: 5 ATM water proof
| Dial | green (sunburst) |
| Hands | silver |
| Diameter | 38 mm |
| Material | 316L stainless steel, polished |
| Case height | 6 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 41 mm |
| Water resistance | up to 5 ATM |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | analog quartz movement |
| Caliber | Ronda 714 |
| Strap type | Milanaise 20 silver |
| Material (strap) | 316L stainless steel |
| Length (strap) | 80 + 110 mm |





















