Marus
With the Marus, we present our first automatic watch with a rotating bezel and a water resistance of up to 20 ATM.
Inspired by classic diving watches, it is designed for everyday use as well as for the next adventure. Of course, we only use stainless steel so that the watch is not affected by water corrosion. To achieve a particularly high water resistance, the case back and the crown are screwed down.
The domed sapphire glass has a double anti-reflective coating and is particularly scratch-resistant. This guarantees a clear view of the dial. For perfect readability, the indices and hands are also equipped with Nemoto Luminova. So you can read the time even in the dark. Visual highlight on the back: the engraving of an abstract seabed.
| Dial | black |
| Hands | silver (luminous luminova: green) |
| Diameter | 42 mm |
| Material | 316L stainless steel, brushed |
| Bezel | ceramics, rotating |
| Case height | 14 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 53.8 mm |
| Weight | 96 g (+ 26 g) |
| Water resistance | up to 20 ATM |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | mechanical automatic movement |
| Caliber | Miyota 8215 |
| Max. power reserve | 42 hours |
| Strap type | Rubber 20 black |
| Material (strap) | fluoro rubber |
| Length (strap) | 80 + 120 mm |
"I have always been fascinated by the iconic designs of classic diving watches. I'm pleased now that after more than 2 years of product development and countless prototypes, we were finally able to realise our first timepiece in this distinctive style."
Felix, Product Manager at STERNGLAS
Original: $548.96
-65%$548.96
$192.14











Description
With the Marus, we present our first automatic watch with a rotating bezel and a water resistance of up to 20 ATM.
Inspired by classic diving watches, it is designed for everyday use as well as for the next adventure. Of course, we only use stainless steel so that the watch is not affected by water corrosion. To achieve a particularly high water resistance, the case back and the crown are screwed down.
The domed sapphire glass has a double anti-reflective coating and is particularly scratch-resistant. This guarantees a clear view of the dial. For perfect readability, the indices and hands are also equipped with Nemoto Luminova. So you can read the time even in the dark. Visual highlight on the back: the engraving of an abstract seabed.
| Dial | black |
| Hands | silver (luminous luminova: green) |
| Diameter | 42 mm |
| Material | 316L stainless steel, brushed |
| Bezel | ceramics, rotating |
| Case height | 14 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 53.8 mm |
| Weight | 96 g (+ 26 g) |
| Water resistance | up to 20 ATM |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | mechanical automatic movement |
| Caliber | Miyota 8215 |
| Max. power reserve | 42 hours |
| Strap type | Rubber 20 black |
| Material (strap) | fluoro rubber |
| Length (strap) | 80 + 120 mm |
"I have always been fascinated by the iconic designs of classic diving watches. I'm pleased now that after more than 2 years of product development and countless prototypes, we were finally able to realise our first timepiece in this distinctive style."
Felix, Product Manager at STERNGLAS





















