Klassik 16 hibiscus gold
The STERNGLAS women's collection welcomes a new, feminine model variant: the Naos XS Edition Flora.
The polished 33 mm case is 6 millimeters high. It is gently rounded and lies comfortably around the wrist. That way, the dimensions and design provide a classic and feminine profile. 5 ATM water resistance protects the case from moisture and fogging when wearing the timepiece everyday. Like all STERNGLAS timepieces, this edition has a domed, double anti-reflective sapphire glass that provides the best readability with extreme scratch resistance. The leather straps are color-matched tone-in-tone to the dials and are manufactured in a traditional German workshop.
The model is delicately decorated with a floral edition engraving on the back of the case, which gives the design its flowery name. The Edition Flora can also be combined with the silver or gold Milanaise strap with a 16 mm lug, leaving further options open for matching the look of the timepiece to your mood and outfit.
| Dial | ice blue |
| Hands | silver |
| Diameter | 33 mm |
| Material | 316L stainless steel, polished |
| Case height | 6 mm |
| Lug width | 16 mm |
| Lug-to-lug | 36 mm |
| Water resistance | up to 5 Bar |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | analog quartz movement |
| Caliber | Ronda 784 |
| Strap type | Klassik 16 blue |
| Material (strap) | Calf leather |
| Length (strap) | 65 + 105 mm |
Original: $80.76
-65%$80.76
$28.27
Description
The STERNGLAS women's collection welcomes a new, feminine model variant: the Naos XS Edition Flora.
The polished 33 mm case is 6 millimeters high. It is gently rounded and lies comfortably around the wrist. That way, the dimensions and design provide a classic and feminine profile. 5 ATM water resistance protects the case from moisture and fogging when wearing the timepiece everyday. Like all STERNGLAS timepieces, this edition has a domed, double anti-reflective sapphire glass that provides the best readability with extreme scratch resistance. The leather straps are color-matched tone-in-tone to the dials and are manufactured in a traditional German workshop.
The model is delicately decorated with a floral edition engraving on the back of the case, which gives the design its flowery name. The Edition Flora can also be combined with the silver or gold Milanaise strap with a 16 mm lug, leaving further options open for matching the look of the timepiece to your mood and outfit.
| Dial | ice blue |
| Hands | silver |
| Diameter | 33 mm |
| Material | 316L stainless steel, polished |
| Case height | 6 mm |
| Lug width | 16 mm |
| Lug-to-lug | 36 mm |
| Water resistance | up to 5 Bar |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | analog quartz movement |
| Caliber | Ronda 784 |
| Strap type | Klassik 16 blue |
| Material (strap) | Calf leather |
| Length (strap) | 65 + 105 mm |





















